Uutisia

Ennakkoäänestys Myllypurossa

Myllypuron mediakirjastossa (asukastalo Mylläri, Myllypuron ostoskeskus, sisäpiha, Kiviparintie 2 J)

ke 29.3. – pe 31.3. klo 10–18
la 1.4. – su 2.4. klo 10–15
ma 3.4. – ti 4.4. klo 10–20

Myllypurosta 14 ehdokasta kunnallisvaaleissa 2017

Seitsemän puoluetta on ilmoittanut asettaneensa myllypurolaisia ehdokkaita kevään kunnallisvaaleihin.

Kaikki ehdokkaat löytyvät oikeusministeriön sivulta:
tulospalvelu.vaalit.fi/KV-2017/fi/ehd_listat_091.html

Kansallinen Kokoomus
45 Juha Hakola www.juhahakola.fi

Vasemmistoliitto
252 Elias Gharieb helsinki.vasemmisto.fi/vahvistetut-ehdokkaat/
347 Hannu Tuhkanen (sit.) helsinki.vasemmisto.fi/vahvistetut-ehdokkaat/

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
392 Eveliina Heinäluoma www.eveliinaheinaluoma.fi
431 Irma Marttila www.facebook.com/irmamarttila
437 Terhi Mäki www.terhimaki.net
443 Eija Paananen www.facebook.com/eija.paananen
453 Arja Salo arjasalo.wordpress.com

Suomen Kristillisdemokraatit
560 Eevaliisa Nwogu vaalit.kd.fi/2017/?kunta=Helsinki#henkilo5362

Vihreä liitto
626 Meri Haahtela www.merihaahtela.net
637 Jan Huopainen www.vihreatvaivaiset.fi/kv2017/janhuopainen
676 Anja Malm www.anjamalm.fi

Suomen Keskusta
963 Matti Vainio www.huolenpitoa.fi/Suomeksi/Kuntavaalit-17/Ehdokkaat/Helsinki/Vainio-Matti/553884

Piraattipuolue
1047 Anders Nylander www.piraattipuolue.fi/ihmiset/anders-nylander

Muut puolueet eivät tällä kertaa ole asettaneet ehdokkaita Myllypurosta.

Jos listasta puuttuu joku tai puuttuu nettilinkki, niin ilmoittakaa heti!

Lista on kerätty näin. Puolueiden Itä-Helsingin yhteyshenkilöille on lähetetty sähköpostilla kysely. Yhteislistat ja yhteislistoihin kuulumattomien valitsijayhdistysten ehdokkaat on yritetty löytää netistä.

Myllypurolaiset ovat tyytyväisiä kampustyömaahan

Myllypurolaisilta kysyttiin palautetta Metropolian kampuksen rakennustyömaasta joulukuussa verkkokyselyn avulla. Vastauksia saatiin 65. Lähes kaikki vastaajat suhtautuivat positiivisesti hankkeen pitkän tähtäimen vaikutuksiin Myllypurossa. Vastaajista 61 ilmoitti olevansa erittäin tyytyväinen tai tyytyväinen hankkeeseen.

Rakentaminen vaikuttaa lähes aina naapuruston arkeen, mutta myllypurolaiset vastaajat tuntuvat suhtautuvat kärsivällisesti työmaahan. Kysymykseen ”Miten olet kokenut Metropolia ammattikorkeakoulun kampuksen rakentamisen vaikutukset Myllypurossa viimeisen puolen vuoden aikana?” noin 90 prosenttia vastaajista oli erittäin tyytyväinen tai tyytyväinen. Kymmenen prosenttia vastaajista suhtautui työmaahan kriittisemmin.

Kyselyssä pystyi jättämään terveisiä rakentajille myös avoimena vastauksena. Näistäkin vastauksista suurin osa toivotti kampuksen tervetulleeksi Myllypuroon ja kertoi työmaan olevan hyvin hoidettu. Muutamia vastaajia häiritsivät liikennejärjestelyt kehän suuntaan. Joitakin jalankulkijoita harmitti, että työmaan vierestä kulkeva kevyenliikenteenväylä Myllyruuhenpolku oli suljettu joulukuussa.

Kampuksen työmaa ja rakennushankkeen muut taustajoukot kiittävät lämpimästi kaikkia vastaajia. Kiinnitämme erityistä huomiota siihen, että Myllyruuhenpolun opasteet ovat selkeitä myös silloin, kun töiden on pakko levitä kevyen liikenteen väylän puolelle.

Kysymme naapureilta palautetta seuraavan kerran kesäkuussa.

Lisätiedot:

Sari Korolainen
tiedottaja
kiinteistöviraston Tilakeskus, Helsingin kaupunki
puh. 09 3107 8031, 040 822 0734
sari.korolainen@hel.fi
www.tilakeskus.fi